پیام خود را بنویسید
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 12، شماره 4 - ( دوره دوازدهم ،شماره چهارم،مستان 1401 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 454-440 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی و اعتبارسنجی الگویی بومی برای مدیریت سوانح و بلایای طبیعی در روستاها (مطالعه‌ موردی: استان اردبیل)؛ رهیافتی آمیخته
احد نوروززاده*
استادیار گروه مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی، اردبیل، ایران
چکیده:   (188 مشاهده)
زمینه و هدف: شدّت سوانح و بلایای طبیعی در بسیاری از نقاط روستایی کشور به گونه‌ای است که تداوم زندگی اجتماعی و اقتصادی ساکنان این مناطق را همواره با بحران مواجه می‌نماید. روستاها نسبت به شهرها به ‌دلیل ساختار و بافت سنتی در برابر سوانح و مخاطرات طبیعی آسیب‌پذیری زیادی دارند و همه ساله سوانح طبیعی، خسارات زیادی را بر روستاهای کشور وارد می‌کند. بر همین اساس پژوهش حاضر نیز با هدف طراحی و اعتبارسنجی الگویی بومی برای مدیریت سوانح و بلایای طبیعی در روستاها در دو مرحله کیفی (روش دلفی) و کمّی انجام گرفت.
روش: این پژوهش از لحاظ هدف، اکتشافی و از لحاظ نوع، توصیفی است که به روش میدانی اجرا گردید. جامعه آماری پژوهش، در مرحله کیفی تعداد 30 نفر از مدیران ستاد بحران استان اردبیل می‌باشند که به صورت هدفمند و به شیوه نمونه‌گیری ارجاع زنجیره‌ای (روش گلوله‌برفی) انتخاب شدند. همچنین در مرحله دوم و بر اساس جدول مورگان، تعداد 384 نفر از ساکنان روستاهای استان اردبیل با حداقل مدرک دیپلم انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌ها در مرحله کیفی، مصاحبه عمیق و نیمه‌ساختاریافته با خبرگان است که به روش دلفی و در سه دور انجام گردید و در مرحله کمّی نیز از پرسشنامه‌ بازطراحی شده منتج از مرحله اول استفاده شد.
یافته‌ها: در این پژوهش، شاخص‌های استخراج‌ شده، بر اساس متغیرهای مورد مطالعه و همچنین نتایج حاصل از دور سوم دلفی در 7 عامل انتزاعی‌تر (آمادگی، واکنش، پساواکنش، ارزیابی، کالبدی، مدیریتی، ترمیم و بازسازی) و 32 مفهوم (کدهای باز) دسته‌بندی شدند.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان داد بُعد "ارزیابی" و بُعد "کالبدی" با ضریب مسیر 859/0 بیش‌ترین تأثیر را در الگوی مدیریت سوانح و بلایای طبیعی در روستاها داشته‌اند. در نهایت با استفاده از نرم‌افزار Smart PLS، از برازشِ مدلِ به‌دست آمده اطمینان حاصل شد. همچنین ریشه میانگین مربعات خطای برآورد (RMSEA)، نیز 000/0 به‌دست آمد که نشان می‌دهد الگوی ارائه شده در وضعیت مطلوبی قرار دارد و می‌توان به نتایج حاصل اتکا نمود.
شماره‌ی مقاله: 4
واژه‌های کلیدی: بحران، حوادث طبیعی، روستا، روش دلفی
متن کامل [PDF 602 kb]   (179 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/7/4 | پذیرش: 1401/7/26 | انتشار الکترونیک: 1401/12/10
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Norouzzadeh A. Designing and Validating a local Model for Managing Natural Disasters in Villages (Case study: Ardabil province); A Mixed Approach. Disaster Prev. Manag. Know. 2023; 12 (4) :440-454
URL: http://dpmk.ir/article-1-539-fa.html

نوروززاده احد. طراحی و اعتبارسنجی الگویی بومی برای مدیریت سوانح و بلایای طبیعی در روستاها (مطالعه‌ موردی: استان اردبیل)؛ رهیافتی آمیخته. دانش پیشگیری و مدیریت بحران. 1401; 12 (4) :440-454

URL: http://dpmk.ir/article-1-539-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 4 - ( دوره دوازدهم ،شماره چهارم،مستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی دانش پیشگیری و مدیریت بحران Disaster Prevention and Management Knowledge (quarterly)
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4570